Spojů MHD v Ostravě ubude, rušit se budou i celé linky

Cestující ostravskou MHD čekají příští rok velké změny. Ubude řada spojů, rušit se budou i některé linky. Dopravce musí ušetřit celkem 50 milionů korun. Důvodem je snížení dotace od ostravského magistrátu. To zase zavinil nový systém rozdělení daní. Jeho vinou město přišlo o část svých příjmů. Nový plán dopravní sítě bude v platnosti od 3. března. ČTK to řekl jednatel společnosti Koordinátor ODIS Jan Dvořák.

"Nechceme, aby se připravované změny výrazně dotkly cestujících. Snažíme se, aby redukce zasáhla nevytížené linky a ty, které jsou zdvojené. Na dalších ale ubude spojů," řekl na dotaz ČTK Dvořák. Podrobnosti ale zatím specifikovat nechtěl.

Už nyní je ale jasné, že ostravský dopravní podnik dostane od města dotaci o 21 milionů nižší. Další ztráty mu způsobí inflace a změny DPH. Celkem tak dopravce, který ročně hospodaří s částkou okolo jedné miliardy korun, musí ušetřit 50 milionů korun. To se mu podaří snížením najetých kilometrů o přibližně pět procent. "Ročně najedeme 34 milionů vozových kilometrů. Pětiprocentní pokles znamená snížení o téměř dva miliony," uvedl Jiří Kurtas z Dopravního podniku Ostrava.
 
Nový systém ostravské MHD bude platit od března příštího roku. Některé dílčí změny ale vstoupí v platnost ještě letos. Ruší se například linka číslo 65, která zajišťovala expresní spojení mezi Ostravou-Porubou a průmyslovým areálu společnosti ArcelorMittal. Některé rychlejší spoje se stanou součástí nynější linky 45.
 
Nová linky s označení 65 bude zajišťovat spojení mezi Porubou a obchodním areálem Avion Shopping Park. Finanční ztrátu tohoto spoje bude hradit prodejce nábytku Ikea.
 
zdroj: ČTK