Stát nechal v Ostravě zničit kopie filmů, disky provrtala vrtačka

Pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zlikvidovali v Ostravě nelegální kopie filmů. Stovky disků, které státu propadly v soudním procesu, znehodnotila vrtačka. Podobnou činnost úřad zajišťuje často. V minulosti například likvidoval padělky motorových pil či falzum obrazu. ČTK to řekl ředitel ostravské pobočky úřadu Karol Siwek.

"Nelegální kopie filmů policie zabavila při domovní prohlídce. Okresní soud v Olomouci později nařídil jejich propadnutí a likvidaci. Tu zajišťuje náš úřad," uvedl ředitel. S ohledem na množství zabavených disků se rozhodli pro likvidaci provrtáním. Pak je vyhodili do kontejneru.
 
Úřad zajišťuje likvidaci padělaného zboží i v dalších případech. "Například jsme tu měli 32 padělků motorových pil. Ty jsme rozebrali na součástky, znehodnotili je tak, aby se pily nedaly znovu složit. Měli jsme tady i padělek obrazu. Ten putoval do skartovačky," řekl Siwek.
 
Úkolem ÚZSVM je zastupovat Českou republiku v právních sporech týkajících se majetku státu. Úřad tak vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. ÚZSVM rovněž jedná v právních sporech ve věcech majetku, s nímž sám hospodaří. V některých řízeních vystupuje jako žalobce, v jiných jako žalovaný.
 
Do správy úřadu přichází i majetek, u kterého soudy nařídily propadnutí věci. "Jde o téměř vše. Například zabavené drogy či zbraně řeší policie," uvedl ředitel. U věcí, které se nedají prodat, například kvůli ochraně značky, úřad řeší právě likvidací. "To se ale netýká oblečení. V tomto případě je možné odpárat falešné logo a oblečení poskytnout třeba na humanitární účely," uvedl Siwek.
 
zdroj: ČTK