Stav chovatele, kterého uštkla kobra, se zlepšil

Stav pětačtyřicetiletého chovatele, kterého v sobotu uštkla kobra monoklová, se zlepšil. Protilátky zabraly a lékaři jej už přeložili na běžný pokoj. ČTK to dnes řekla mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková.

Lékaři muži postupně aplikovali šest dávek séra dovezeného z Německa. "Stav pacienta je stabilizovaný. Zlepšil se natolik, že jsme jej z jednotky ARO přeložili na běžný pokoj," řekla mluvčí s tím, že muž s lékaři komunikuje a už jej navštívila i přítelkyně.

Chovatele z Dětřichova nad Bystřicí kobra uštkla v sobotu dopoledne při krmení. Příbuzný jej autem převážel do nemocnice v Krnově. Na půl cesty pak muže předal posádce sanitky. Chovatel skončil v péči lékařů jednotky ARO. Problém nastal při hledání protilátky. Ta totiž nebyla v Česku k dispozicí. Do Toxikologického centra v Mnichově proto pro ni z Prahy jela soukromá sanitní služba. "V případě uštknutí kobrou monoklovou by mělo být sérum podáno do 24 hodin. Do Krnova šest dávek dorazilo v sobotu po 22:00. Ihned jsme začali s aplikací," řekla Kijonková.
 
Jed kobry monoklové, která se běžně vyskytuje v jihovýchodní Asii, je silně neurotoxický. Zasáhne srdce, svaly a nervovou soustavu. Uštknutý člověk často umírá udušením. Had dorůstá průměrné délky 1,3 metru a živí se především rybami, obojživelníky a ptáky.
 
Stejně jako kobra černá má i její příbuzná monoklová robustní stavbu, i když bývá menší. Na kápi má jednu skvrnu ve tvaru oka. Z toho vychází její název. Oproti kobře černé je světleji zbarvená a na hřbetě má bledé, náhodně roztroušené skvrny. Může však být i zcela jednobarevná. S tímto plazem často pracují fakíři. I když je jedovatá, má mírnou povahu.
 
Loni na Bruntálsku třicetiletého chovatele uštkla mamba černá. I tento muž skončil v krnovské nemocnici. Později jej ale vrtulník přepravil do péče specializovaného oddělení pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Jed mamby černé je velice silný a toxický, úmrtnost po uštknutí tímto hadem je vysoká. Muž z Bruntálska uštknutí přežil.
 
Mluvčí bruntálské policie Ivana Krištofová ČTK dnes řekla, že právě tento chovatel policii pomáhal v sobotu s odchytem kobry. "Had sice neutekl z místnosti, kde byl chován. Vylezl ale z terária. Kontaktovali jsme dalšího chovatele, o kterém jsme věděli, že je schopen hada odchytit," řekla.
 
zdroj: ČTK