Štěstí z narození syna provázel smutek z nemoci zjištěné u druhého

Paní Kateřina společně s partnerem Davidem a třemi dětmi, Patrikem (15), Lukášem (12) a Alexandrem (1,5) žijí v Ostravě. Štěstí z narozeného syna Alexandra provázel i smutek ze zjištěné nemoci u Patrika. Po sérii různých vyšetření, v rámci kterých se lékaři zabývali jeho zvětšenou uzlinou, u něj odhalili Bartonellu, dětské infekční onemocnění. Uzlina se však nezmenšila a proto se raději rodiče s paní doktorkou domluvili na operaci, v rámci které odeberou její vzorek. Ta odhalila Hodgkinův lymfom, onkologické onemocnění. 

Léčba trvala 6 měsíců. „Celkem bylo naplánováno 6 sérií chemoterapií ve Fakultní nemocnici Brno. Naštěstí šlo vše dobře a lékaři počet zkrátili na 4 série. Velmi nám pomohl na začátku nadační fond Krtek, doporučil nám pravidelnou finanční pomoc nadace Dobrý anděl a poskytl ubytování na jejich ubytovně poblíž nemocnice. Byli jsme taková veliká výprava, já, moje maminka, která mi pomáhala s péči o Sašu a náš nemocný Páťko. David se naopak staral o Lukáše a chodil do práce,“ vzpomíná paní Kateřina.

Po chemoterapii následovalo ozařování, které bylo ukončeno v červnu. V červenci se rodina dozvěděla dlouho očekávanou zprávu, léčba byla úspěšná. „Aktuálně nás dalších pět let čekají pravidelné kontroly. Jednou za 3 měsíce jezdíme na onkologii a jednou za šest měsíců na kontrolu na ozařování,“ popisuje aktuální situaci paní Kateřina. Poslední rok byl pro rodinu náročný, nyní se již pomalu vrací do běžného života. Patrik chodí opět do školy, dokončuje devátou třídu a připravuje se na zkoušky na obchodní akademii. 

„Děkujeme všem, kteří nám v této těžké situaci pomáhali. Rodině, lékařům, zdravotním sestrám, přátelům, nadačnímu fondu Krtek a nadaci Dobrý anděl a jejich Dobrým andělům, kteří jejich příspěvky ulehčují finančně situaci nejen nám, ale i ostatním rodinám. Onemocnění dítěte rodinu vždy zasáhne a my děkujeme, že osud nám dal možnost postavit se k životu jinak, s velkým respektem, s tím, že každý den se dá prožít krásně, jen když všichni budeme chtít a najdeme v sobě tu sílu překonat trable náročných dnů. Poděkování patří také našemu Paťkovi, že sobě našel sílu, bojoval a všechny kolem sebe přesvědčoval, že teď už to bude dobrý,“ vzkazuje s vděčností paní Kateřina. 

Každý měsíc nadace Dobrý anděl přijme do systému pomoci téměř dalších 100 rodin s vážně nemocným rodičem či dítětem. Pravidelné příspěvky pomohou těžkou situaci zvládnout snadněji. „Příspěvky nám ze začátku pomáhali hradit potřebné výdaje s léčbou, lepší stravu, zajištění přísnějších hygienických podmínek, pohonné hmoty na častou dopravu do nemocnice,“ vysvětluje paní Kateřina a dodává: „nyní z nich šetříme na potřeby do školy a kroužky, abychom Paťkovi vynahradili čas strávený nemocí. Například teď se po dvou letech opět postaví na lyže, z toho máme velikou radost!“ Nadace Dobrý anděl rodinám pomáhá také určitou dobu po ukončení nemoci, protože návrat zpět do běžného života bývá pozvolný. Dobrý andělem se můžete stát na www.dobryandel.cz . Nadace odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů jejích zakladatelů.

Paní Kateřina své vyprávění zakončuje „Jakmile se vrátím do práce i já se stanu Dobrým andělem a budu pomáhat.“