Strážník v Karviné v noci na dnešek zastřelil lupiče

Městský strážník zastřelil v noci v Karviné podle informací ČTK ozbrojeného nemaskovaného lupiče, který přepadl tamní benzinovou stanici. Na dvaatřicetiletého muže strážník vystřelil několikrát. Událost nyní vyšetřuje policie. Mluvčí karvinských policistů ČTK pouze řekla, že prověřují úmrtí muže související se zákrokem strážníků. Na stejném místě byl v roce 2001 zastřelen svým kolegou policista, který přepadl čerpací stanici. 

"V tuto chvíli čekáme na rozhodnutí, kdo se bude případem zabývat. Zda jej nepřevezmou krajští kolegové," řekla ČTK mluvčí policie. 

Podle dostupných informací se ozbrojený muž pokusil přepadnout čerpací stanici nedaleko supermarketu Tesco v úterý večer po 22:00. Při činu jej vyrušili strážníci, kteří zahájili střelbu. Údajný lupič utrpěl zranění, kterým podlehl. 
    
"Dvaatřicetiletý muž v okamžiku příjezdu záchranářů nejevil žádné známky života. Střelná poranění, která utrpěl, byla smrtelná. Postižený jim na místě podlehl ještě před příjezdem záchranné služby. Zasahující lékař již mohl jen konstatovat smrt muže," řekl ČTK mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. 
    
Událost vyšetřují policisté. Strážníci, kteří jsou zaměstnanci karvinského magistrátu a jejich hlavním velitelem je primátor, totiž nepodléhají Generální inspekci bezpečnostních sborů. Ta se zabývá podobnými událostmi, pokud v nich sehráli nějakou roli státní policisté. 
    
Mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová ČTK řekla, že není oprávněna ke střelbě podávat jakékoliv informace. "Vše je v kompetenci policie. Té jsme vše předali a nyní čekáme na výsledek," uvedla. Naznačila ale, že magistrát stojí za strážníkem, který střílel. "Předpokládáme, že podle informací, které máme, byl zásah oprávněný," řekla. 
    
Případy, kdy městský strážník při zásahu služební zbraní usmrtil pachatele, jsou velmi výjimečné. Předseda Asociace strážníků obecních a městských policií (ASČR) Miroslav Stejskal si vzpomněl jen na jeden případ z roku 1999. V Praze 8 se tehdy hlídka městské policie snažila zastavit auto, jeho řidič však na strážníky najížděl a pak na ně i střílel. Strážníci palbu opětovali a jedna ze střel útočníka zabila. "Celkově ty případy mohou být za posledních 20 let dva nebo tři, ale centrální statistika se u nich nevede," řekl ČTK. 
    
Čerpací stanice, kde se střelba v úterý odehrála, přitom podobnou událost už pamatuje. V roce 2001 ji přepadl se zbraní v ruce státní policista - sedmadvacetiletý komisař karvinského obvodního oddělení. Toho při zákroku zastřelil kolega, který byl náhodou uvnitř. Vystřelil celkem čtyřikrát. Krátce před tím policista přepadl prodejnu tabáku v Petřvaldě. 
    
Zastřelený policista byl na nemocenské kvůli zraněnému kolenu. Osobně se s členy hlídky a čerpadlářem neznal. Při vyšetřování se zjistilo, že neodevzdal asi 4000 korun, které vybral na pokutách. 
 
zdroj: ČTK