Právě se nacházíte:

Stromy v pyžamu

První listopadový mráz smetl z korun stromů většinu zbývajících listů a zasypal areál zoologické zahrady i botanického parku pestrou směsí listů nejrůznějších barev a tvarů. Obzvlášť zajímavé a dekorativní jsou listy javoru.  

Jde o rozsáhlý rod opadavých nebo stálezelených dřevin vyskytující se, až na malé výjimky, na severní polokouli. Mnoho druhů roste především v Číně. Díky atraktivnímu vzhledu po celý rok a širokému využití v sadovnické praxi jsou nejrozšířenějšími listnatými dřevinami v parcích a zahradách. Některé druhy jsou díky zajímavé kůře dekorativní i v zimním období. Mezi ně patří například zástupci javoru dlanitolistého (Acer palmatum) v různých variantách, který pro svou korálově červenou kůru mladých výhonů vyniká v podzimní krajině. Tento druh původem v Japonsku, Číně a Koreji dorůstá výšky 2 m a šířky 2,5 m. Rostliny na kmínku tvoří kaskády větví v sytě zelené či červené barvě. Na podzim se pak přebarvují do zlatavých až oranžově červených odstínů. Tento javor se uplatní zejména u vodních prvků, na okrajích skalek nebo v menších zahradách jako solitér, tak jak jej můžeme vidět v botanické expozici Japonsko nedaleko hlavního vstupu do zoo.

Dalším zajímavým zástupcem dřevin s dekorativní kůrou v našem botanickém parku je javor střechovitý (Acer tegmentosum), který roste v oblasti Mandžuska a svou kůrou připomíná pruhované pyžamo – odtud „pyžamový javor“. Má rád propustnou, dobře zavlaženou půdu. Roste velmi pomalu a bez problémů snáší velké mrazy. Podobných druhů javorů existuje celá skupina, někdy také nazývaná „javory s hadí kůží“, protože občas připomínají ochranné hadí zbarvení. Patří k nim například také javor Davidův (Acer davidii) nebo javor hrubý (Acer grosseri). Oba zmiňované druhy je možné vidět v areálu zoologické zahrady u restaurace Saola a v exteriérech Pavilonu evoluce.

http://www.zoo-ostrava.cz/