Superpočítač Salomon má v Ostravě začít fungovat do července

Nejpozději v červenci by měl být do plného provozu uveden superpočítač Salomon v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Hardwarové součásti superpočítače, který bude jedním ze sta nejvýkonnějších strojů na světě, se do centra začnou navážet v březnu. ČTK o tom informovala mluvčí IT4Innovations Zuzana Koláriková.

Výroba, instalace a podpora superpočítače bude bez DPH stát téměř 275 milionů korun. Dodá ho americká společnost Silicon Graphics International. Celý projekt superpočítačového centra, které se nachází v areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, má hodnotu více než dvou miliard korun. Většinu zaplatí evropské dotace
 
Podle harmonogramu by v dubnu měl být v budově centra dokončen datový sál. "Na květen je plánováno dokončení instalace superpočítače Salomon a provádění testů," uvedla Koláriková.
 
V červnu nebo červenci by měl být superpočítač Salomon uveden do plného provozu. Do srpna by do datového sálu měl být z kontejneru přemístěn superpočítač Anselm, což je menší část superpočítače, takzvaný malý cluster. Oba superpočítače by měly být v provozu v září.
 
Superpočítač Anselm v Ostravě funguje od května 2013. Jeho výkon je srovnatelný s 3900 běžnými notebooky. Slouží už k výpočtům z různých oblastí, například z dopravy, nanotechnologií, hydrologie nebo vývoje nových léků. Hlavní stroj s výkonem petaflopové třídy převýší výkon Anselma téměř dvacetinásobně.
 
zdroj: ČTK