Technici už odstranili vagony, které vykolejily v Ostravě

Technici už odstranili nákladní železniční soupravu, která v pátek v noci vykolejila v Ostravě ve stanici hlavní nádraží. Zatím ale není jasné, jak dlouho potrvá oprava zničené trati. Počítá se nejvýše s třemi týdny. ČTK to dnes řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Celková škoda se pohybuje okolo šesti milionů korun.

"Soupravu se podařilo z kolejiště odstranit v neděli. Nyní jsou vagony v depu," uvedl Illiaš. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ČTK řekl, že vozy budou inspektoři zkoumat. Z těchto prohlídek by pak měli určit příčinu železniční nehody. "Šlo o technickou závadu. Zjišťujeme, zda na vagonech či v kolejišti," řekl Drápal.
 
Illiaš dodal, že ještě není jasné, jak dlouho bude trať mimo provoz. "Při vykolejení bylo poškozeno 15 sloupů trakčního vedení. Z toho pět vážně. Ještě nevíme, zda budou opravitelné či se budou znovu betonovat. Pokud ano, budeme omezeni lhůtou potřebnou pro zrání betonu," řekl.
 
Nehoda se stala v pátek krátce před 23:00 v železniční stanici Ostrava hlavní nádraží. Vykolejily dva vozy nákladního vlaku, které souprava táhla 1,5 kilometru. Na tomto úseku poškodily trať a vyvrátily některé sloupy trakčního vedení. Ještě před zastavením se vlak roztrhl na tři části. Nehoda se obešla bez zranění. Celková škoda byla odhadnuta na 5,6 milionu korun. Pět milionů bude stát oprava trakčního vedení a trati. Škoda na vlaku je 350.000 korun, na zabezpečovacím zařízení 250.000 korun.
 
Provoz na trati je kvůli poškození trati a trakčního vedení omezen. Omezení se dotýká především osobních vlaků. Nezajíždějí do stanice Ostrava Mariánské Hory. "Cestující musejí vystoupit ve stanicích Svinov či hlavní nádraží a využít městskou hromadnou dopravu. Osobní vlaky mohou nabírat zpoždění od pěti do 15 minut," řekla ČTK mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.
 
Podobná nehoda se stala 13. listopadu v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Vykolejily tam dva poslední vozy nákladního vlaku. Vlak vláčel vykolejené vagony téměř tři kilometry, zastavil až v Ronově nad Sázavou. Vagony poškodily trať, výhybky, nástupiště a most. Škoda byla odhadnuta na šest milionů korun.
 
zdroj: ČTK