Už 11 lidí bylo obviněno kvůli krádeži mědi v ostravské věznici

V souvislosti s víkendovou razií pracovníků Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve věznici Ostrava-Heřmanice bylo už obviněno 11 lidí. Dozorci, všichni byli dnes propuštěni ze služebního poměru, a další lidé se podíleli na krádežích mědi. Na dotaz ČTK to dnes potvrdila mluvčí inspekce Radka Sandorová.  

Čtyři obvinění jsou příslušníky Vězeňské služby a aktivně se podle policie na nezákonné činnosti podíleli. Dnes dopoledne byly na vlastní žádost propuštěni. "Obvinění příslušníci dnes požádali nadřízené o propuštění ze služebního poměru. Všem žádostem jsme vyhověli," řekla ČTK mluvčí Vězeňské služby Miroslava Nývltová.

Vše naznačuje tomu, že šlo o dobře organizovanou skupinu. Využila toho, že v těsném sousedství věznice fungovala provozovna na třídění odpadu. Do ní někteří odsouzení chodí pracovat. "Obvinění se cíleně snažili z areálu odcizit části mědi vytříděné vězni z dovezených odpadů. Jednotliví pachatelé měli jasně stanovené úkoly a předem dohodnutou dělbu činnosti, a to včetně následného rozdělení zisku z prodeje odcizené suroviny," uvedla mluvčí.
 
Všech jedenáct obviněných budou kriminalisté vyšetřovat na svobodě. Dva dozorci byli obviněni z krádeže a zneužití pravomoci úřední osoby. Další si navíc vyslechli obvinění z porušení povinnosti strážní služby. Sedm dalších lidí, kteří nebyli zaměstnáni ve věznici, bylo obviněno z krádeže. Podle informace ČTK šlo pravděpodobně i o odběratele mědi a další lidi, kteří se na vyvážení materiálu podíleli. Minimálně někteří z nich pracovali pro firmu, která v sousedství působila.
 
Inspektoři gang dlouho sledovali. Na odhalení slupiny pracovali několik měsíců. Čekali i na to, aby zainteresované dozorce a jejich komplice přistihli při činu. To se jim podařilo v pátek. Některé z později obviněných pachatelů zadrželi v okamžiku, kdy se z přilehlého areálu věznice snažili vyvézt ukradenou měď. Náklad vážil přibližně 1400 kilogramů. Za toto množství by ve sběrně získali okolo 200.000 korun.
 
Inspektoři nyní zjišťují, kolik nákladů věznici opustilo. Podle dostupných informací si obvinění takto počínali minimálně od května. Údajně si dohromady tímto způsobem vydělali více než milion korun.
 
Dva obvinění pracovníci věznice kvůli akcím porušovali přísná bezpečnostní opatření. V některých případech pouštěli do střeženého areálu věznice, a pak i z areálu, lidi a vozidla bez nařízených prohlídek. "Aby příslušníci vězeňské služby takové vstupy neoprávněných osob do areálu zlegalizovali, zaváděli do systému data jiných osob," vysvětlila mluvčí. Proto byli obviněni i z porušení povinnosti strážní služby.
 
Dnes už propuštění zaměstnanci Vězeňské služby pracovali na pozici označené strážný. Na rozdíl od dozorců, kteří s odsouzenými přicházejí do kontaktu například na celách, mají na starost hlavně ostrahu objektu. Jejich úkolem byla i eskorta a hlídání vězňů, kteří třídili drahé kovy v přilehlém areálu firmy.
 
Na základě této kauzy vedení Vězeňské služby nepočítá se zaváděním bezpečnostních opatření. "Vše se začalo vyšetřovat z našeho podnětu. To ukazuje na fakt, že kontrolní činnost funguje. Proto nejsou potřeba žádná mimořádná opatření," vysvětlila Nývltová.
 
zdroj: ČTK