V Beskydech blesk zapálil chatu, vítr lámal stromy

Na třech desítkách míst zasahovali po dnešní odpolední bouřce hasiči v Moravskoslezském kraji. Vítr vyvracel stromy, lámal větvě. Pravděpodobně blesk v Beskydech zapálil chatu. Na několika místech museli hasiči čerpat vodu ze zatopených sklepů, čistili i ucpané kanály. ČTK to řekl jejich mluvčí Petr Kůdela.

"V době od 14:30 do 18:00 vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči v Moravskoslezském kraji téměř ke třem desítkám zásahů v souvislosti s počasím, především se silným větrem. Nejvíce práce měli na Jablunkovsku a ve zbytku Beskyd," uvedl.
 
Dvě třetiny zásahů podle něj tvořilo odstraňování stromů a větví spadlých na komunikace, jednu třetinu čerpání vody ze sklepů a čištění kanálových vpustí. "Nikdo nebyl při těchto událostech zraněn. V Milíkově na Frýdecko-Místecku vítr strhnul část střechy rodinného domu, hasiči zde pomocí lezecké techniky upevňovali provizorní nepromokavou plachtu," dodal.
 
V Ostravici čtyři jednotky hasičů zasahovaly více než hodinu u požáru rekreační chaty, který pravděpodobně způsobil úder blesku. "Alespoň to tvrdila dvě mladistvá děvčata, která byla uvnitř budovy," řekl mluvčí s tím, že dívky byly v šoku, a tak je hasiči předali zdravotníkům. Příčiny požáru nyní bude zjišťovat vyšetřovatel, uvedl.
 
Následky bouřek odstraňují i středočeští hasiči
 
Středočeští hasiči vyjížděli od 15:00 do 18:00 k 26 případům, při nichž museli odčerpávat vodu ze sklepů nebo odstraňovat překážky, jež vznikly při bouřkách. Nejvíce potíží přinesly bouřky v okrese Praha-východ, na Benešovsku, Nymbursku, v okrese Praha-západ a na Mělnicku, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.
 
Ve Velkých Popovicích v okrese Praha-východ například hasiči odčerpávali vodu z vytopeného sklepa. V Poříčí nad Sázavou na Benešovsku vodu nestačila pobírat kanalizace a zaplavila trafostanici. V nedalekých Nespekách hasiči čerpali z garáže půl metru vody. "Na Mělnicku směrem na Liběchov byla laguna přes půl křižovatky," uvedla Kostková.
 
Silné bouřky dnes zasáhly také Olomoucký a Zlínský kraj a hrozí i kraji Moravskoslezskému. Již dříve vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu před silnými bouřemi s nižším stupněm nebezpečí, která pro celou republiku platí až do středečního večera.
 
Přívalový déšť by mohl ojediněle zatopit níže položená místa a sklepy. Řidiči by neměli vjíždět na silnice, přes něž teče voda, pozor by si měli dávat také na podemletí krajnic a mostů.
 
zdroj: ČTK