V městských budovách v Opavě azbest neuniká

V žádné z městských budov v Opavě, které radnice dosud nechala zkontrolovat, se neuvolňuje azbest. Bez problémů prošly městské lázně, Mateřská škola Komárov i budova komunitního centra v zahradě Azylového domu pro matky s dětmi v Rybářské ulici. Novinářům to řekli zástupci města.

Azbest se kdysi hodně používal při stavbách pro své dobré tepelné i mechanické vlastnosti. Nyní je však jeho používání regulováno nebo zakázáno. Je to totiž karcinogen, který se v podobě mikroskopických ostrých vláken může dostat do těla a vyvolat v něm rakovinné bujení.

"U všech objektů byl prokazatelně dodržen limit pro azbestová a minerální vlákna, takže není nutné přijímat žádná další opatření," řekla náměstkyně opavského primátora Pavla Brady.
 
Město nechalo prohlédnout všechny své budovy, kde by se azbest mohl vyskytovat. Zaměřilo se především na školská zařízení. "Byly to budovy, které se stavěly v určité době a z určitého materiálu. Azbest je v konstrukcích, které byly použity při výstavbě, ale neuvolňuje se a neohrožuje zdraví," řekla Brady.
 
Město ještě čeká na výsledky měření ze stacionáře pro postižené děti Mraveneček v Jaktaři. "Ani tam ale neočekáváme jiné výsledky. Na 99,9 procenta předpokládáme, že výsledek bude také negativní," řekla opavská mluvčí Lada Dobrovolná.
 
Preventivní měření stálo město kolem 60.000 korun. "Nebyla to tak horentní částka a chtěli jsme mít jistotu, že je vše v pořádku," řekla náměstkyně.
 
Zvýšené množství azbestu se vyskytuje v takzvaných boletických panelech, které se používaly při výstavbě hlavně v 70. a 80. letech minulého století. Stavěly se z nich hlavně sídlištní školy, ale i zdravotnická zařízení nebo nákupní střediska. Problém s uvolněním azbestu do prostor školy při jejím zateplování se objevil loni v Českých Budějovicích a poté na dalších místech v zemi.
 
zdroj: ČTK