V Moravskoslezském kraji se hůř dýchá, situace se ale zlepšila

V Moravskoslezském kraji dnes přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. Na některých místech se ale situace zlepšila. Povolený denní limit pro polétavý prach PM10, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový, byl dnes ráno překročen na osmi z 13 měřicích stanic. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).  

Naměřené hodnoty oproti středečnímu odpoledni klesly na většině měřicích stanic. Nejhorší situace byla dnes ráno v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde naměřená průměrná denní koncentrace polétavého prachu naopak stoupla, a to téměř na trojnásobek povolené mezi. V 06:00 dosáhla 148 mikrogramů na metr krychlový. 
    
Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou pod limity. Meteorologové předpokládají, že dnes se imisní situace mírně zlepší. "Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou s velkou pravděpodobností pohybovat v Moravskoslezském kraji kolem hodnoty, místy i nad hodnotou imisního limitu (50 mikrogramů na metr krychlový), ojediněle až dvojnásobně," uvedl ČHMÚ. 
    
V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Rozptylové podmínky se tam obvykle zhoršují právě na podzim a v zimě po zahájení topné sezóny. 

zdroj: ČTK