V Moravskoslezském kraji se ovzduší zhoršuje

V Moravskoslezském kraji se během noci opět výrazným způsobem zhoršily rozptylové podmínky. Průměrný denní limit pro polétavý prach vzrostl na všech měřicích stanicích, s výjimkou Třince na Frýdecko-Místecku. I tam však bylo přes pokles naměřeno 165 mikrogramů na metr krychlový. Limit je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Českého hydromateorologického ústavu (ČHMÚ).

Právě v Třinci byla v uplynulých dnech situace nejhorší, dnes ráno však byly nejvyšší hodnoty naměřeny na stanici ve Věřňovicích na Karvinsku, kde je denní limit pro prach překročen téměř pětinásobně - 245 mikrogramů na metr krychlový. Podobné je to například i v Bohumíně na Karvinsku. Ještě ve čtvrtek ukazovala řada stanic hodnoty pod dvojnásobkem mezní hranici, nyní naopak všechny minimálně dvojnásobně tento limit překračují.

Výrazné změny meteorologové neočekávají, podle nich by naopak místy mohl být denní limit stále i pětinásobně překročen.

Hlavně starší lidé, děti a nemocní lidé by měli omezit pobyty venku. Není vhodné venku sportovat, větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Lidé by měli zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejznečištěnějšímu v zemi i celé Evropě. Rozptylové podmínky bývají nejhorší na podzim a hlavně v zimě. Vdechování zvýšeného množství znečišťujících látek nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často ho zhorší, především u nemocí dýchacích cest a srdečně-cévních chorob.

zdroj: ČTK