V Moravskoslezském kraji zemřelo kvůli chřipce dalších pět lidí

Na komplikace způsobené chřipkou zemřelo v Moravskoslezském kraji v uplynulém týdnu dalších pět lidí. Celkem krajští hygienici evidují v této chřipkové sezoně už deset úmrtí, řekla dnes ČTK krajská hygienička Helena Šebáková. 

"Úmrtí bylo zaznamenáno u lidí starších 55 let s jiným základním onemocněním a nikdo z nich nebyl proti chřipce očkován," uvedla Šebáková. Dodala, že v tomto týdnu přibylo dalších 16 případů závažného onemocnění chřipkou, celkem jich hygienici zaznamenali v této chřipkové sezoně 50. 

Nemocnost v Moravskoslezském kraji přesto v tomto týdnu dál klesala, nyní je 1614 respiračních onemocněních na 100.000 obyvatel, ještě v minulém týdnu jich bylo 1791. Přesto celková nemocnost zůstává nad republikovým průměrem, který je 1533 nemocných na 100.000 obyvatel. 
    
"Nemocnost v kraji mírně přesahuje epidemický práh. Nejvyšší nemocnost přetrvává na Opavsku, Frýdecko-Místecku a na Novojičínsku," řekla Šebáková. 
    
Nejvíce nemocné jsou stále malé děti do pěti let. Počet nemocných však ve všech věkových skupinách klesá, výjimkou jsou pouze lidé od 25 do 49 let, kde je nárůst o čtyři procenta. "V tomto týdnu bylo na lékařských službách první pomoci v kraji ošetřeno 40 procent lidí kvůli akutní respirační infekci, ve dnech pracovního volna to bylo kolem 46 procent," podotkla Šebáková. 
    
Kvůli vysokému počtu nemocných v některých nemocnicích stále platí částečný nebo úplný zákaz návštěv. Také hygienici vyzývají k opatrnosti. 
    
"Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci a přibývajícímu počtu závažných chřipkových onemocnění v tomto týdnu doporučujeme zvážit návštěvy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb, a to z důvodu možnosti ohrožení oslabených pacientů či klientů," doplnila krajská hygienička. 
 
zdroj: ČTK