V Moravskoslezském kraji zůstává v platnosti smogová situace

V Moravskoslezském kraji i nadále zůstávají zhoršené rozptylové podmínky. Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, je místy i více než dvojnásobně překročen. V platnosti i nadále zůstává smogová situace, kterou meteorologové vyhlásili ve středu pro oblast Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka bez Třinecka. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Průměrné denní koncentrace se dnes ráno pohybovaly v rozmezí od 45 do 135 mikrogramů na metr krychlový. Jedinou měřicí stanicí, kde imisní limit nebyl překonán, byla Opava. Naopak nejhorší situace i nadále zůstává ve Věřňovicích na Karvinsku, kde ji meteorologové jako velmi špatnou označili i podle aktuálních hodinových koncentrací. Ráno bylo na stanici naměřeno 242 mikrogramů na metr krychlový. 
    
"Během dnešního dne nepředpokládáme významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou v Moravskoslezském kraji s velkou pravděpodobností pohybovat nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové. 
    
Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří k nejhorším v zemi, na znečištění se podílí průmysl, doprava i topení v domácnostech. Podle odborníků jsou problémem i škodliviny, které do regionu míří ze sousedního Polska.
 
zdroj: ČTK