V Ostravě se chystá další protiromský protest radikálů

Další protiromská akce radikálů se má v Ostravě konat 19. října. Původně měl začít protest spojený s pochodem městem u ostravské radnice, kde by v tu dobu měl být den otevřených dveří. Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz se proto dnes s oznamovatelkou akce dohodl na jejím přesunu do nedalekých Komenského sadů, řekla ČTK mluvčí obvodu Jana Pondělíčková. Poslední akce extrémistů ve městě skončily potyčkami s policií. 

"S ohledem na bezpečnostní situaci v souvislosti s plánovaným dnem otevřených dveří i možné dopravní komplikace jsme se se svolavatelkou dohodli na změně místa a na tom, že součástí akce nebude pochod," uvedla Pondělíčková. Akce podle ní byla oficiálně nahlášena jako Protest proti rasismu a policejnímu násilí. Na internetových pozvánkách na akci se ale mluví o "cikánském rasismu". Organizátoři k chystanému setkání vytvořili i oficiální webové stránky, na nichž instruují účastníky, jak se mají chovat například při policejním zásahu. 
    
Další akce radikálů by se v Ostravě měla konat 28. října na Prokešově náměstí. Plánované protesty komplikují situaci ostravskému magistrátu, a to právě kvůli tradičnímu dni otevřených dveří. Původně měl být na státní svátek, ale kvůli demonstraci ho magistrát o týden přesunul. Opět se však dostal do kolize s akcí radikálů, kteří se i po změně místa akce budou pohybovat jen několik set metrů od radnice. 
    
"Program připravujeme a situaci konzultujeme s bezpečnostními složkami. Pokud by mělo být i přes avizovanou změnu místa ohroženo zdraví návštěvníků, tak bychom byli nuceni program zrušit bez náhrady," řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Město by chtělo na dni otevřených dveřích vystavit originál 23.000 let staré Petřkovické venuše. 
    
V Ostravě se v posledních dvou měsících uskutečnily dvě akce extremistů, obě skončily střety s policií. Nejprve se koncem srpna radikálové setkali při protiromské demonstraci na Prokešově náměstí v centru města, odkud následně asi tisícovka lidí vyrazila k náměstí Svatopluka Čecha, kde se dopoledne konala akce Romů. Nejvážnější incidenty vznikly na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policie zatkla 62 lidí. V bitku s policií přerostl na konci září i mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti, který se uskutečnil na náměstí v Ostravě - Zábřehu. Asi tisícihlavý dav se pokusil dostat k ubytovně nedaleko náměstí SNP, v níž žijí hlavně Romové. Policie zadržela 21 lidí. Do současnosti policie v souvislosti s oběma akcemi obvinila 16 lidí, například z násilí vůči úřední osobě nebo výtržnictví. Počet obviněných není podle policejní mluvčí konečný. 
    
Při obou akcích vznikly policii či městu statisícové škody, další náklady si vyžádala bezpečnostní opatření. 
 
zdroj: ČTK