V Ostravě se demonstranti pokusili dostat k romské ubytovně

Asi 300 lidí, kteří se účastnili protiromské demonstrace v Ostravě, se po jejím skončení okolo 15:00 pokusilo dostat ke dvěma ubytovnám pro sociálně slabé v centru města. Policie je ale vždy včas zastavila. Dav, ve kterém byla především mládež, se před 17:00 rozešel, když se mu nepodařilo dojít na Náměstí Svatopluka Čecha. Tam měli svou nahlášenou akci Romové. Vše se obešlo bez konfliktů. Na podporu romské komunity se dnes sešla víc než padesátka lidí na Staroměstském náměstí v Praze. 

V Ostravě policisté během pochodu skupin radikálů zadrželi celkem tři osoby, dvě z nich se dopustily přestupku, který byl vyřešen blokovou pokutou. Jeden je pravděpodobně podezřelý z trestného činu a zůstal v rukou policie. ČTK o tom informovala mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. 
    
Účastníci akce na Prokešově náměstí, nazvané Protest proti porušování práv slušných občanů ČR, se po skončení vydali k nedaleké ubytovně v Sokolské třídě. Skupina ušla jen několik stovek metrů a zastavil je kordon těžkooděnců. 
    
Dav se pak rozdělil a jeho část se ulicemi vydala k ubytovně v Cihelní ulici. Policejní jednotky na to ale byly připravené a policisté v helmách a se štíty skupinu zastavili v kolejišti nedaleko Cihelní ulice. Odtud se už zbývající skupinky pokusili dostat neúspěšně do Ostravy-Přívozu. Na Náměstí Svatopluka Čecha. Tam od 14:00 demonstrovala proti rasismu stovka převážně Romů. "Jsme tady doma," začali Romové skandovat, když se účastníci druhé akce dostali na dohled. 
    
Na podporu Romů v Ostravě a dalších městech se v podvečer na Staroměstském náměstí v Praze sešlo přes 50 účastníků celoevropské konference UNITED for Intercultural Action, která se v těchto dnech koná v Praze. Několikaminutové provolávání hesel proti extremismu završili po 17:00 minutou ticha před Staroměstskou radnicí kolem transparentu "OSTRAVA, STOP NAZI MARCH". 
    
Akci svolali narychlo jako takzvaný Flash mob prostřednictvím sociálních sítí. "Je to vyjádření solidarity nejen s romskou komunitou v Ostravě, proti které jsou pořádány pravidelné pochody pravicových extremistů a populistů, ale se všemi podobně ohrožovanými, marginalizovanými skupinami po Evropě, ať to jsou muslimové, Romové, migranti nebo například Židé," řekl ČTK a České televizi za pořadatele Miroslav Prokeš. UNITED představuje mezinárodní síť 550 organizací působících v celé Evropě vystupujících proti rasismu, fašismu a nacionalismu. 
    
Demonstrace zaměřené proti menšinám se dnes v zemi uskutečnily na více místech. Plzeňskou částí Bory prošlo na protest proti multikulturní společnosti několik desítek radikálů, v Českých Budějovicích se protiromské demonstrace zúčastnily asi dvě desítky lidí. 
 
zdroj: ČTK