V Ostravě vyvinuli svodidlo, které lépe ochrání motorkáře

Společnost ArcelorMittal Distribution Solutions Czech Republic (AMDS CR) vyrobila prototyp svodidla, které má lépe ochránit motocyklisty. Díky novým prvkům ve svodidlech by se zároveň motorkářům po nehodě mělo dostat rychlejšího ošetření. ČTK o tom informovala mluvčí ArcelorMittal Ostrava (AMO) Barbora Černá Dvořáková. Bezpečnostní novinka byla tento týden představena v Evropském parlamentu v Bruselu.  

Novinku vyvinul tým výzkumníků z AMO spolu s partnery v rámci projektu Smart RRS spolufinancovaného Evropskou komisí. V případě schválení by se svodidla vyráběla v AMDS CR, což je jediný výrobce certifikovaných svodidel v Česku.

Celé svodidlo je vyrobeno z mikrolegovaných ocelí, které mají v porovnání se standardně používanými typy ocelí lepší mechanické vlastnosti. "Oproti běžným záchytným systémům je toto svodidlo vybaveno spodní pásnicí, která při nehodě chrání motocyklisty před nárazem do sloupku. Je zpevněné, aby utlumilo energii nárazu a přitom motocyklistu nějak neporanilo," uvedla Černá Dvořáková.
 
Nové svodidlo má navíc senzory, které nehodu zaznamenají a informaci i s přesnou lokalizací vyšlou dispečinkům silniční kontroly. "Při dopravní nehodě hraje klíčovou roli i to, jak rychle se zraněnému poskytne následná první pomoc. Věříme, že díky našemu svodidlu můžeme tuto dobu zkrátit," uvedl vedoucí oddělení výzkumu a vývoje AMO Radim Pachlopník.
 
Svodidlo čeká v příštích měsících takzvaná bariérová zkouška, tedy náraz figuríny motocyklisty o hmotnosti 87,5 kilogramu rychlostí 60 kilometrů za hodinu. "V případě úspěchu bude motosvodidlo certifikováno podle EN 1317. Pak bude moci být používáno na všech silnicích Evropské unie," uvedl generální ředitel AMDS CR Libor Černý.
 
Cílem tříletého projektu Smart RRS (Smart Road Restraint Systems - Inteligentní silniční záchytné systémy) bylo optimalizovat silniční záchytný systém tak, aby byl při nehodách bezpečnější pro motocyklisty, a zvýšit bezpečnost na silnicích pomocí včasných informací. Na projektu spolupracovaly týmy z Česka, Belgie, Itálie, Španělska a Británie, přičemž z ČR byla společnost AMO jediná.
 
ArcelorMittal Distribution Solutions Czech Republic je jediným výrobcem certifikovaných záchytných systémů v ČR, důlní výztuže a za tepla válcovaných plechů a pásů. Roční kapacita je více než 500.000 tun výrobků. Společnost je dceřinou firmou největší české hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava a má téměř 400 zaměstnanců.
 
zdroj: ČTK