V Ostravě začne začleňování vyloučených rodin

První sociálně vyloučené rodiny by se zřejmě už letos v říjnu mohly zapojit do dlouhodobého projektu města Ostravy nazvaného Sociální inkluze. Jeho cílem je přispět ke zlepšení soužití obyvatel ve městě a nabídnout sociálně vyloučeným kvalitnější bydlení, pracovní příležitosti nebo vzdělání, řekl novinářům náměstek primátora Martin Štěpánek (ODS). V první fázi by do programu, plánovaného minimálně do roku 2020, mohlo být zařazeno asi 50 lidí.

Vybrané rodiny musejí s městem sepsat takzvanou sociální smlouvu. "Rodiny, které projdou do programu, dostanou výhodu v lepším bydlení, budou mít zjednodušený přístup k vyšší kvalifikaci a mohou se zapojit do sociálních programů. Na druhou stranu po nich budeme chtít, aby se do programu zapojily aktivně. Budou posílat děti do škol, rodiče se zapojí do rekvalifikačního programu a podobně," vysvětlil Štěpánek.

Ve 14 ostravských vyloučených lokalitách žije podle odhadů asi 6000 obyvatel, převážně Romů. Projekt však není určen pouze pro tuto národnostní menšinu. "Ostrava je uváděna jako jedno z měst, kde je nejvíce sociálně vyloučených lokalit. Zatím se to neprojevilo nějak katastrofálně, nevznikl tady nějaký výbuch násilí (...), ale do budoucna bezesporu dojde ke zvyšování sociálních rozdílů a růstu napětí. Myslím si, že to, co se dělalo doposud, by nestačilo," míní primátor Petr Kajnar (ČSSD). Právě sociálně vyloučené komunity považuje za jedno z největších rizik v dalším rozvoji města.
 
Program Ostrava spustila v únoru a vyzvala neziskové organizace, aby městu nabídly své projekty. "Ozvalo se nám zhruba 20 organizací, což jsme velice rádi. Postupně jsme jejich programy hodnotili a jednáme s nimi. Projekty budou přeloženy řídicímu výboru, který rozhodne, jaké organizace jsou nejvhodnější," uvedl Štěpánek.
 
Tvůrci úspěšných projektů dostanou osvědčení o zařazení do programu a pak mohou ministerstva požádat o dotace na své projekty. Do budoucna město počítá s tím, že by vládu přesvědčilo, aby se sociální začleňování stalo jedním ze strategických programů, do něhož by v období 2014 až 2020 plynuly peníze z EU. Financování projektu by se tak výrazně zjednodušilo.
 
zdroj: ČTK