V ostravské MHD čeká cestující v létě omezení spojů i výluky

Cestující městskou dopravou v Ostravě a okolí čeká o prázdninách tradiční letní omezení spojů, ale také komplikace související s dopravními stavbami. Novinářům to řekli zástupci Dopravního podniku Ostrava (DPO) a společnosti Koordinátor ODIS.

V období od 1. července do 1. září nebudou jezdit tramvaje linek 6, 10 a 13, autobusy číslo 20 a 95 a trolejbus 109. Na dalších linkách bude provoz omezen, přičemž toto omezení se týká zpravidla dopravní špičky. Trvale bude zrušena autobusová linka 61. Jiří Kurtas z vedení dopravního podniku řekl, že výkon tramvajové dopravy bude zhruba na 82 procentech oproti běžnému provozu, u trolejbusů to bude 85 a u autobusů 91 procent. Nové jízdní řády budou k dostání od pondělí.

Pracovníci DPO uvedli, že nejvíce lidí cestuje veřejnou dopravou v zimních měsících, od dubna jich ubývá. Někteří lidé dají přednost kolu, začínají dovolené a pak skončí škola. "V létě v dopravních prostředcích ubývá 10 až 15 procent cestujících. Záleží také na počasí. Když v létě prší, nikdo nikam nechodí, když je pěkně, vypraví se ven maminky s kočárky a trolejbusy do zoo jsou hned plné," řekl Kurtas.
 
Mluvčí dopravního podniku Miroslav Albrecht upozornil na novinku, kterou během prázdnin mohou využívat rodiny při cestování Ostravou. "Až pět lidí, z toho dva dospělí, může 24 hodin cestovat po Ostravě na jednu jízdenku za 75 korun. Tato možnost platí od 1. července do 31. srpna," řekl Albrecht.
 
Nově ostravský dopravní podnik prodlužuje autobusovou linku 39 až do centra Paskova nedaleko Ostravy. Linka jede z Ostravy-Poruby přes Fifejdy, Vítkovice a Hrabovou. Jednatel společnosti Koordinátor ODIS Jan Dvořák řekl, že o prodloužení linky mělo zájem město Paskov. "Autobusy tam budou jezdit hlavně ve špičce, a to přibližně dvakrát za hodinu. Nikdy v minulosti ostravská městská doprava přímo do Paskova nejezdila," řekl Dvořák.
 
Mezi nejvýznamnější výluky, které ostravskou MHD o prázdninách zasáhnou, bude pokračující rekonstrukce Svinovských mostů, stavba nové zastávky u Nové Karoliny a výměna kolejí na Ruské ulici.
 
Na Svinovských mostech zhruba v půlce prázdnin skončí rekonstrukce jižního mostu a začne se upravovat severní most. Auta tak nebudou moci jezdit ve směru z centra do Poruby, což si vyžádá i změny v organizaci MHD. Cesta v opačném směru se pro dopravu naopak otevře.
 
Kvůli stavbě nové zastávky je už nyní omezena doprava v ulici 28. října mezi Frýdlantskými mosty a Nádražní ulicí. Od 27. července až do 17. srpna tudy ale nebudou moci jezdit ani tramvaje. Cestující tak z náměstí Republiky do centra města budou kyvadlově přepravovat náhradní autobusy.
 
zdroj: ČTK