V ostravské zoo dozrávají pomeranče, ananasy či kávové boby

I když je zima v plném proudu, v areálu ostravské zoo v těchto dnech dozrávají pomeranče, papáje, ananasy či kávové boby a další plody z tropických a subtropických oblastí. Umožňuje to komplex moderních skleníků, které byly loni postaveny za 45 milionů korun. Včera poprvé do nich mohli zcela výjimečně nahlédnout i návštěvníci zahrady.

"Úplně poprvé jsme připravili den otevřených dveří. Toto zázemí zahrady bychom chtěli ukazovat lidem zřídka. Předpokládám, že to i nadále bude jednou za rok," řekl ČTK vedoucí dendrologického oddělení ostravské zahrady Tomáš Hanzelka.

A zájem byl podle něj nad očekávání velký. První skupina návštěvníků byla tak početná, že se sotva do skleníků vešla. "Nejvíce se mi líbily pomeranče a ananas," svěřila se ČTK holčička, která skleník navštívila v doprovodu rodičů a mladšího bratra.

Příjemné teploty, které v tropickém skleníku dosahují kolem 20 stupňů, dokonale svědčí například orchidejím. Dobře se tu daří i exotickým plodům, které jsou více či méně součástí našeho jídelníčku. V Ostravské zoo tak nyní dozrávají papáje, pomeranče i další citrusy. Před několika dny sklidili pracovníci botanické části zahrady několik plodů manga a dokonce se letos urodilo i avokádo. K vidění jsou pak ještě zelené kávové boby.

Skleníky jsou v provozu zhruba rok a slouží především k pěstování rostlin určených pro doplnění expozic zvířat i k výsadbě záhonů podél návštěvnických tras. Kromě dozrávajících užitkových rostlin zde dnes mohli zájemci na ploše okolo kilometru čtverečního obdivovat i orchideje, palmy a další tropické rostliny.

Výstavba skleníkového komplexu v zázemí zoo byla součástí rozsáhlého projektu Botanizace zoo, a přímo tak navázala na vybudování Botanického parku, který se pro návštěvníky otevřel v roce 2007. Na místě starého skleníku z konce 50. let minulého století vyrostly dva moderní pěstební skleníky - skleník množárenský a skleník subtropů.

"Kromě toho byla vybudována i další zařízení nutná pro zajištění fungování botanických částí zoo, jako je stínoviště, pařeniště, kontejnerovna, boxy a přístřešky pro mechanizaci. Velmi důležitou součástí celého projektu byla i výstavba moderní kotelny využívající obnovitelného zdroje energie - dřevěné štěpky," uvedla mluvčí zahrady Šárka Kalousková.

zdroj: ČTK