V ostravské zoo je sloní samice opět březí

Slonice Vishesh z ostravské zoologické zahrady je opět březí. Pokud nenastanou žádné komplikace, mělo by se sloní mládě narodit na jaře 2014. ČTK o tom dnes informovala mluvčí zahrady Šárka Kalousková. Sloní samice své první mládě porodila loni v březnu - šlo o první slůně narozené v Česku. Sameček v květnu zemřel na celkovou sepsi a selhání oběhového systému. Slůně nemělo kvůli předčasnému narození dostatečnou imunitu. Zoo se tak těšila hlavně ze sloní samičky Rashmi, která se samici Johti narodila loni v dubnu a těší se dobrému zdraví.

Podle Kalouskové se Vishesh se samcem Calvinem naposledy pářila letos v dubnu. Březost samice už potvrdily i sledované hladiny hormonů v moči. Samici zatím nebude věnována žádná speciální péče. "Zatím nemůžeme mluvit o úspěchu. Je dobře, že páření bylo úspěšné a samice zabřezla," uvedla Kalousková s tím, že k porodu ale ještě vede dlouhá cesta. Například u Rashmi bude zoo považovat za úspěch, když samička doroste a sama se zapojí do procesu rozmnožování.

Rashmi, která je mladší sestrou Vishesh, se stále daří dobře a prospívá. Podle posledního vážení má samička více než 740 kilogramů. Otec Rashmi a čekatel dalšího potomka - samec Calvin - je teď od stáda oddělen, protože procházel obdobím takzvaného musthu. "V tomto období dochází u samců k hormonální nerovnováze, proto mohou být agresivnější a hůře spolupracují s ošetřovateli. Tak by například mohlo dojít k tomu, že by se Calvina nepodařilo při zavírání do vnitřních ubikací od samic oddělit a hrozilo by, že malá Rashmi zůstane přes noc venku, což není v tomto již chladnějším období žádoucí," vysvětlila Kalousková.
 
Právě sloní rodina patří k nejatraktivnějším expozicím v ostravské zoo a Rashmi je miláčkem ošetřovatelů i návštěvníků. V Česku i na Slovensku je navíc jediným dosud odchovaným sloním mládětem.
 
zdroj: ČTK