Veolia má v Moravskoslezském kraji 44 nových autobusů

Celkem 44 nových autobusů dohromady za téměř 200 milionů korun zařadil do provozu největší autobusový dopravce v Moravskoslezském kraji, společnost Veolia Transport Morava. První z nich začaly v kraji jezdit na podzim roku 2011, posledních 14 se do provozu dostalo dnes. ČTK o tom za Veolii informoval Pavel Novák. Čtyřicet procent nákladů na nové autobusy uhradily dotace od Evropské unie. 

"Autobusy mají motory splňující nejpřísnější emisní limity EURO 5, což přispěje ke snížení emisí produkovaných autobusy v Moravskoslezském kraji," uvedl generální ředitel společnosti Miloš Hnilica. 

Díky novým vozidlům rozšíří Veolia počet bezbariérových spojů. Autobusy SOR jsou vybaveny výklopnou mechanickou plošinou, která umožní lepší nástup cestujícím na invalidním vozíku nebo s kočárky. Mají také informační systém pro sluchově a zrakově postižené. 
    
Nové autobusy budou jezdit na Ostravsku, Novojičínsku, Bruntálsku a Třinecku, například na linkách z Ostravy přes Frýdek-Místek do Frenštátu pod Radhoštěm, z Bruntálu do Karlovy Studánky nebo z Třince do Havířova. 
    
Ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, která se stará o rozdělování evropských peněz, David Sventek uvedl, že za poslední tři roky úřad investoval do nových autobusů všech dopravců na regionálních tratích a MHD přes 300 milionů korun. 
    
Společnost Veolia Transport Morava provozovala k 31. prosinci 2012 celkem 777 autobusů, z toho 128 nízkopodlažních. Firma zaměstnává 1282 pracovníků, z toho je téměř 90 procent řidičů. Denně provozuje více než 8000 spojů, loni přepravila téměř 48 milionů cestujících. 
    
Skupina Veolia Transport sdružuje pět společností v Česku a dvě na Slovensku. Její celkový obrat přesahuje ročně 3,8 miliardy korun. Na trhu pravidelné autobusové dopravy v Česku má dvacetiprocentní podíl. Ve vozovém parku má skupina přes 1900 autobusů a 38 trolejbusů, provozuje více než tisíc pravidelných linek a také osobní železniční dopravu. Zaměstnává přes 3100 pracovníků. 
 
zdroj: ČTK