Vlekaři na druhý pokus zahajují v Beskydech zimní sezonu

Provozovatelé lyžařských areálů na severu Moravy a ve Slezsku na druhý pokus zahajují sezonu. Mrazy umožnily výrobu technického sněhu. Na některých místech se vleky opět rozjedou už tento víkend, většinou ale až příští týden. V provozu bude určitě Bílá a Mezivodí. 

Areál Mezivodí je jeden z mála, který byl v provozu, i když v omezeném, po celou dobu teplého počasí. Podmínky by se v sobotu pro lyžaře měly výrazně zlepšit. "Už třetí den zasněžujeme," řekl ČTK jeho spoluprovozovatel Zbyněk Žák. V provozu má dvě sjezdovky ze tří. "Tak to bude i o víkendu. Věřím, že na druhý pokus začala zima," řekl. 
    
V pronájmu má i sjezdovku v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Tam se vleky o víkendu určitě nerozjedou. "Na sjezdovce jsme neměli vůbec žádný sníh. Zasněžujeme dva dny. Pokud mrazy vydrží, provoz zahájíme v pondělí," doplnil Žák. 
    
Teprve v noci na dnešek začala výroba technického sněhu v areálu v Mostech u Jablunkova. Tamní provozní Jaroslav Bojko ČTK řekl, že ještě není úplně jasné, kdy se vleky znovu rozjedou. Od 29. prosince vinou nedostatku sněhu stojí. "Uvidíme podle počasí a teplot. Pokud budou mrazy, jak slibuje předpověď, obnovíme provoz v neděli, nejpozději pak v pondělí," řekl. 
    
Dalším střediskem, kde se podařilo udržet provoz bez výpadku, je Bílá. Tam v sobotu budou v provozu minimálně dvě sjezdovky. "Děláme vše pro to, aby se podmínky zlepšily. Zasněžování musíme skloubit s provozem. Doufáme, že se nám v sobotu podaří otevřít třetí sjezdovku," řekl za provozovatele Jaroslav Vrzgula. 
    
Přírodního sněhu je v Beskydech minimálně. Dokonce i na Lysé hoře je nyní jen nesouvislá vrstva sněhu. "Jsou to spíše jen zmrzlé zbytky. V posledních dnech nasněžilo jen trochu. Pouze poprašek," řekl ČTK dispečer Horské služby Beskydy Pavel Masopust. Podle něj se zima do Beskyd vrátila. V provozu o víkendu budou i menší střediska. Lidé se ale musí individuálně informovat telefonicky či na internetu. Smůlu zatím mají běžkaři. Pro ně není v moravskoslezském pohoří žádná běžecká trasa. 
 
zdroj: ČTK