Vyjednávání o podobě budoucí koalice se v Ostravě opět mění

Jednání o podobě nové koalice v třetím největším městě republiky, v Ostravě se znovu mění. ČSSD totiž považuje za neplatné memorandum z minulého týdne, podle něhož měli sociální demokraté na velké radnici spolupracovat s hnutím Ostravak a s KSČM. Důvodem jsou rozpory v ostravské městské části Poruba, kde hnutí Ostravak podle lídra ČSSD Lumíra Palyzy obešlo při koaličním vyjednávání sociální demokraty.

Palyza, který je porubským starostou, dnes ČTK řekl, že hnutí Ostravak se v Porubě domluvilo na koalici s ANO a lidovci. "V pátek byla v Porubě uzavřena dohoda o spolupráci mezi Ostravakem, ANO a KDU-ČSL. My jsme na městě dva dny před tím uzavřeli memorandum o spolupráci na městě i směrem k městským obvodům," připomněl Palyza. Podle něj se plánovaná koalice Ostravaku, ČSSD a KSČM měla promítnout i v některých městských obvodech včetně Poruby, což se nestalo.
 
"Čekali jsme, že dojde k nějaké nápravě, ale k nápravě zatím nedošlo. V úterý klub ČSSD konstatoval, že vzhledem k tomu, že nemáme žádné informace o nápravě, tak toto považujeme za porušení memoranda a my ho tím pádem považujeme za neplatné a necítíme se jím vázáni," řekl Palyza. Uvedl, že ČSSD tak začala znovu vyjednávat o možné koalici. Konkrétnější být nechtěl. "My jsme rozjeli jednání na všechny strany. Samozřejmě čekám, že se ještě sejdeme na platformě toho memoranda, abychom zjistili co a jak," dodal Palyza.
 
Lídr Ostravaku Lukáš Semerák, který byl poslední čtyři dny mimo město, ještě dnes ráno pro ČTK uvedl, že pro Ostravaka zůstává dohoda o podobě budoucí koaliční spolupráce s ČSSD a KSČM platná. Připustil, že v Porubě nastaly nějaké problémy, které chtěl dnes po návratu do města řešit. O jeho aktuální vyjádření ČTK požádala.
 
V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo ANO 15 mandátů, ČSSD 12, Ostravak a komunisté po deseti. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS. Původně se ve městě jednalo o čtyřkoalici vítězného ANO, hnutí Ostravak, lidovců a ODS. Jednání ale ztroskotala na neshodách v centrální městské části, kde hnutí ANO chtělo obejít vítězného Ostravaka. Ten nakonec oznámil, že se spojí s ČSSD a komunisty.
 
zdroj: ČTK