Žena dostala podmínku za házení cihel na policisty při protiromské demonstraci

Podmíněný trest uložil dnes Okresní soud v Ostravě devatenáctileté Petře Barnošákové, která loni v srpnu naa protiromské demonstraci v Ostravě-Přívozu několikrát hodila kouskem cihly či kamenem po zasahujících policistech. Dívka se přiznala. Soud zohlednil i to, že dosud žila řádným životem.

Na demonstraci 24. srpna šla sama a údajně ze zvědavosti. "Chtěla jsem vidět, jak to na takové demonstraci chodí," řekla dnes ČTK před zahájením hlavního líčení. S davem pochodovala ulicemi Ostravy. Když se situace vyhrotila, i ona se připojila k útokům na policisty. "Nechala jsem se strhnout davem. Hodila jsem tak desetkrát. Nikoho jsem ale nezasáhla. Ani jsem tam (k policistům) nedohodila," řekla.
 
Soud jí za to udělil roční trest s podmíněným odkladem na dva roky. Odsouzená dívka trest přijala a vzdala se práva na odvolání. Stejně se rozhodl i státní zástupce. Trest je tak pravomocný. "Zkušební doba právě začala. Tak si dejte pozor," varovala odsouzenou soudkyně.
 
Barnošáková tvrdí, že na demonstraci šla sama a seznámila se na ní s dalším demonstrantem. "Pak jsme spolu skoro rok bydleli," vedla. Tvrdí, že účastí na demonstraci chtěla vyjádřit svůj názor. Nelíbí se jí, že jsou podle ní Romové zvýhodňováni.
 
V Ostravě se loni konalo hned několik protiromských demonstrací. Na většině z nich vypukly nepokoje, nejrozsáhlejší právě v srpnu. Policie v té souvislosti obvinila tři desítky lidí. Kriminalisté využívali především záznamy z kamer, které dění v ulicích zaznamenaly. Obviněných dívek bylo více, nejmladší z nich bylo 16 let. Na zákroku se tehdy podílelo na 300 policistů, 21 z nich bylo zraněno.
 
zdroj: ČTK