Žena, otrávená v Českém Těšíně metanolem, zemřela v Ostravě

Sedmačtyřicetiletá žena, která se v Českém Těšíně otrávila metanolem, zemřela ve Fakultní nemocnici Ostrava. ČTK to dnes řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Jde o 21. oběť jedovatého alkoholu v Česku. Žena ležela od pátku v kritickém stavu v Nemocnici Podlesí v Třinci na Frýdecko-Místecku, v neděli večer byla po dohodě s rodinou převezena do Ostravy a stejného dne zemřela. V neděli také zemřel v přerovské nemocnici třiašedesátiletý muž z Kojetína, který byl nalezen v pátek v bezvědomí na nádraží v Přerově.

Manžel ženy, jež v neděli umřela v Ostravě, leží v druhé třinecké nemocnici. Jeho stav se zlepšuje a hladina metanolu v krvi se snižuje. ČTK to řekl primář ARO Nemocnice Třinec Marian Bárta, podle nějž muž nebude mít žádné trvalé následky. Nemocnice přijala v pátek i mužovu tchyni, která s manželským párem popíjela alkohol, její zdravotní stav byl ze všech tří od počátku nejlepší. Ve čtvrtek v noci vypili neokolkovanou litrovou láhev tuzemáku. Zatímco muž s tchyní pokračovali a pili kvalitní alkohol, žena už nic nepila. "Manžel si v pátek myslel, že vyspává, a až do odpoledne ji nebudil. Když k ní přijela sanitka, už byla v bezvědomí a dusila se," řekl Bárta.

Druhým dvěma účastníkům oslavy tak došlo, že byli otráveni. Muži zachránilo život, že pil i kvalitní alkohol. "V krvi měl tři promile metylalkoholu, ale vzhledem k tomu, že si neustále udržoval hladinku etanolu, k přeměně metanolu na kyselinu mravenčí nedošlo," řekl Bárta.
 
Pacient dostával norský lék fomepizol. "Lék zabral. Pro zdravotnický personál je jeho podávání jednodušší. Je to velká výhoda, ale ta cena je astronomická, takže se nedivím, že se rozděluje podle klinického stavu pacientů a dostávají ho nejtěžší případy," řekl primář. Fomepizol už u pacienta nahradili etylalkoholem.
 
V kritickém stavu zůstává další pacient v třinecké Nemocnici Podlesí. "Je pořád na ARO a jeho stav je kritický, i když podle lékařů o víkendu nastalo mírné zlepšení," řekla mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.
 
Ve vážném stavu jsou dva ze čtyř pacientů otrávených metanolem, kteří leží v Nemocnici s poliklinikou Havířov. "Další dva pacienti, kteří přišli relativně včas, jsou z nejhoršího venku a budou přeloženi z ARO na internu," řekl náměstek pro léčebnou péči Jaroslav Lux.
 
Pacient, který po otravě metanolem leží ve vážném stavu v Městské nemocnici Ostrava, se probral z bezvědomí. "Je v takovém polovědomí. Už není napojen na plicní ventilaci a v nejbližší době bude přeložen na neurologii," řekl mluvčí nemocnice Jiří Maléř. Je podle něj pravděpodobné, že pacient bude mít trvalé následky. "Blíže určí vyšetření na neurologii. Je možné, že bude mít poškození zraku nebo mozku," řekl mluvčí.
 
Z 21 lidí, kteří v Česku na otravu metylalkoholem zemřeli, je 12 z Moravskoslezského kraje. Desítky pacientů jsou v nemocnicích.
 
Ministerstvo zdravotnictví v pátek zakázalo v celé zemi prodej a nalévání nápojů s obsahem alkoholu od 20 procent. Policisté ve spolupráci s celníky, hygieniky i hasiči od té doby zkontrolovali tisíce provozoven.
 
Policie po zdroji metylalkoholu pátrá, dosud obvinila 23 lidí. Podle kriminalistů je možné, že metanol pochází z jednoho zdroje.
 
zdroj: ČTK