Ženu pohřešovanou 23 let identifikovaly rozbory DNA

Policie odvolala 23 let dlouhé pátrání po pohřešované důchodkyni z Ostravska. Dnes už je jasné, že zemřela v roce 1989 v lese u Ostravy. Potvrdily to expertizy a rozbory DNA. Kosterní pozůstatky se našly loni před Vánocemi. ČTK to dnes řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Třiadvacet let čekal nyní dvaašedesátiletý muž na informace o své matce. V červnu 1989 policii nahlásil, že ji pohřešuje. Jednaosmdesátiletá žena tehdy odešla z domu a už se nevrátila. Příbuzný s ohledem na věk nevyloučil, že se mohla při procházce vinou dezorientace ztratit.

To se také potvrdilo. "Loni 21. prosince lesní dělníci při stahování dřeva na Ostravsku našli kosterní ostatky. Kriminalisté tam pak našli i zbytky oděvů. Soudní znalec pak určil, že jde pravděpodobně o ostatky starší ženy," vysvětlila Holčáková.
 
Policisté pak dospěli k tomu, že by se mohlo jednat o pohřešovanou ženu. Expertům do pražského kriminalistického ústavu poslali ke srovnání profil DNA izolované z kosterních ostatků a profil DNA syna pohřešované. "Ke zkoumání jsme dostali neúplný skelet, který obsahoval pouze některé části kostí, čímž byla identifikace značně ztížena," řekla ČTK pracovnice ústavu Petra Srnková. Dodala, že i přesto se podařilo spolehlivě prokázat příbuzenský vztah mezi vzorky a tím určit totožnost ženy. Kriminalisté pak mohli odvolat pátrání.
 
zdroj: ČTK