Zlaté párátko za 8000 korun v netradiční výstavě šperků

Netradiční využití zlata a drahých kamenů při výrobě ještě méně tradičních šperků. Právě to představuje výstava Miluji zlato a nestydím se za to, která v neděli začala v ostravské galerii Industrial Gallery. Autorka Radka Kovačíková například vyrobila zlatá párátka. Na zbytky jídla by je ale jen těžko někdo použil. Cena jednoho se pohybuje okolo 8000 korun. ČTK to řekla manažerka galerie Hana Mikulenková.

"Cílem výstavy je poukázat na nedostatek zlatého autorského šperku různých ryzostí na trhu a nabídnout tak jeho možné podoby. Autorka si také klade otázku, zda zlato může být rovnocennou investiční hodnotou v umění, jako je tomu například u malby či sochy," řekla Mikulenková.

Celková hodnota vystavených kusů přesahuje podle odhadu galeristky milion korun. Tradiční zlaté šperky ale návštěvníci budou hledat jen těžko. Kovačíková vyznává práci se syrovým materiálem, a tak pracovala například s nebroušenými diamanty. K vidění je například i masivní zlatý řetěz. Místo přívěsku jej zdobí krajíc chleba. "Je to zase symbolika. Pro mnohé z nás je práce naším chlebem. Autorka pracuje se zlatem, a to pro ni představuje ten chleba," vysvětlila Mikulenková netradiční spojení.
 
A Kovačíková, která se narodila ve Fulneku, šla ještě dál. Zlato chápe jako přirozenou součást lidské kultury a i přes jeho cennost jako spotřební materiál. Nejzvláštnějším exponátem její výstavy je tak pozlacený osvěžovač vody v záchodové míse.
 
Třicetiletá autorka vystudovala Střední uměleckou školu v Turnově. Věnovala se oboru zlatnictví a stříbrnictví. Je také absolventkou Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Střídavě žije v Česku a USA.
 
zdroj: ČTK