Zoo Ostrava zahájila provoz nového safari

11. 07 2014 | Ostravská zoologická zahrada zahájila na ploše zhruba šesti hektarů provoz nového safari. Návštěvníci budou vláčky projíždět kolem rozsáhlých výběhů, kde mohou pozorovat různé druhy kopytníků z africké a asijské fauny. Aktuálně safari obývá okolo 50 jedinců, mezi nimiž jsou i nově chované druhy. Další zvířata budou postupně přibývat. Novinářům to řekli mluvčí zahrady Šárka Kalousková a vedoucí zoologického oddělení Jiří Novák.  

Těch důvodů, proč jsme vymysleli a zrealizovali safari, je celá řada. Jeden z nich je možnost poskytnout těm zvířatům opravdu až luxusní podmínky, jsou to řády hektarů, které mají zvířata k dispozici. Další z důvodů je možnost chovat zvířata ve větších a přirozenějších počtech, a to je mnohem zajímavější pro návštěvníka," uvedl Novák.
 
Podle něj je tak navíc zoo v rámci záchranných programů u některých vybraných druhů zvířat, třeba daňka mezopotámského, schopna umístit takzvané nadpočetné samce, pro něž by se jinak obtížně hledalo umístění. "Pochopitelně jeden z těch hlavních motivů je také služba návštěvníkům čili představit jim zvířata trochu jinak a v přirozeném prostředí," podotkl Novák.
 
Projížďka začíná sekcí Afrika, tedy upraveným výběhem žiraf Rotshildových a antilop losích, dále pokračuje nově vybudovanými prostory přes Persii s divokými osly onagery, kteří patří k nejohroženějším z pěti žijících poddruhů asijského osla. Vyskytují se pouze v Iránu, kde zbývá okolo 500 zvířat. V zoo je nyní jeden samec a čtyři samice a pracovníci zahrady věří, že se zvířata budou do budoucna dále rozmnožovat. Spolu s onagery výběh obývá také samčí skupina velmi vzácného a vyhubením ohroženého daňka mezopotámského. Vyjížďku ukončuje část s názvem Indie, což je nejrozsáhlejší výběh, v němž návštěvníci uvidí tři druhy indických kopytníků. Stádo axisů indických a antilop jeleních, kteří jsou zároveň k vidění i v expozici Indie zblízka, která bezprostředně navazuje na terasu restaurace. Novým druhem je v safari antilopa nilgau pestrý, kde je zatím jeden samec a dvě samice a postupně by se měla skupina rozrůstat.
 
"Prozatím se jedná o zkušební provoz s náhradními vláčkovými soupravami. Celá expozice se postupně zabíhá, zvířata si zvykají na nové prostředí i na průjezd vláčků," řekla Kalousková.
 
Safari zoo budovala zhruba dva roky. Stálo přibližně 40 milionů korun a značnou část nákladů uhradila evropská dotace. Projet safari si návštěvníci mohou každý den od 10:00 do 18:00. Délka jízdy je asi 15 až 20 minut. Za projížďku návštěvníci zaplatí 30 korun.
 
zdroj: ČTK
 
.

Speciály

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO