Autoři podnětu k pozastavení ČSSD odmítají spojení s lobby

Signatáři podnětu na pozastavení činnosti vládní ČSSD považují nedemokratické procesy ve straně, na které upozornili, za celorepublikový problém. Odmítají, že by hájili zájmy hazardní lobby, jak v pondělí uvedli představitelé strany. Podle signatářů se ve straně používají nedemokratické mafiánské praktiky, strana porušuje práva a svobody svých členů. Protože třicetidenní lhůta k rozhodnutí o podnětu vyprší 5. října, vláda by měla o jeho osudu rozhodovat v blízké době. Novinářům to za signatáře podnětu řekli Nela Lisková a Pavel Němec.

"Náš záměr je ne zrušit stranu jako takovou, ale opravdu je nutné, aby ti mafiáni, kteří tam takto fungují, aby byli ze strany vyloučeni," řekla Lisková, která po roce v ČSSD ze strany sama vystoupila a nyní kandiduje za stranu LEV 21.
 
Šéf ostravské sociální demokracie Adam Rykala v pondělí ČTK řekl, že celou situaci vnímá jako útok hazardní lobby, která se obává vítězství ČSSD ve volbách. "Viděl jsem, že je pod tím návrhem podepsaný Filip Lahoda, který je syn Oldřicha Lahody, který ve městě vlastní objekty, kde je provozován hazard," uvedl Rykala. Dodal, že pokud se ČSSD nepodaří celoplošnou regulaci hazardu prosadit na posledním jednání před volbami, bude o ni usilovat hned na prvním povolebním zastupitelstvu.
 
Signatáři podání jakoukoli souvislost s provozováním hazardu odmítají. Němec řekl, že zastupuje lidi ve 13 případech, kdy na ČSSD podali žalobu. Žalob je podle něj celkem 16 z celé republiky, nejen z Ostravska. On sám byl ze strany vyloučen v Mohelnici na Šumpersku a také se soudí.
 
"To pozastavení má sloužit k určité nápravě. Je tam dána lhůta, kdy ta strana má nějakým způsobem napravit ty chyby, ke kterým dospěla, odstranit ty vady, a pak může nadále fungovat," řekl Němec.
 
Vláda podle něj musí rozhodnout o tom, zda se s návrhem na pozastavení činnosti ČSSD obrátí na Nejvyšší správní soud. Kvůli střetu zájmu by přitom členové ČSSD při jednání vlády neměli hlasovat ani se účastnit diskuze. Pokud by vláda nijak nereagovala, přešla by podle Němce povinnost na prezidenta. "Pokud by ani na úrovní vlády nebyla sjednána náprava a ani prezident nereagoval, což nepředpokládáme, tak pak se otevírá možnost přezkoumat tu věc na úrovni Evropské komise," řekl Němec.
 
Podání je podle něj logickým vyústěním všech podaných žalob a řeší je v podstatě jakoby všechny najednou. "Náprava může spočívat v tom, že se zasedne za jednací stůl, že skončí tahanice o paragrafy a bude se řešit podstata těch problému, že se budeme bavit na téma, proč byl někdo vyloučen ze strany a jaké k tomu byly konkrétní důvody, protože ve všech těch 13 případech není ani jedna věta, že by se někdo vyjádřil přímo k tomu problému," řekl Němec.
 
Autoři žádosti popsali sedm případů, včetně kauzy primátora Petra Kajnara, kdy podle nich ČSSD členy účelově vyloučila nebo dvě místní organizace (v Ostravě-Výškovicích a Mohelnici) účelově zrušila, aby se zbavila oponentů s odlišným názorem.
 
Předseda ústavně právního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) v pondělí serveru iDnes řekl, že není žádný důvod, aby podnět k pozastavení činnosti ČSSD uspěl. "Stranické mechanismy se nezměnily. Lidé, kteří byli léta členy, je kritizují až v okamžiku, kdy už nemají podporu uvnitř strany," řekl.
 
Lidé, kteří chtějí svým podpisem pozastavení činnosti ČSSD podpořit, mohou podepsat petici na internetových stránkách www.petice24.com.
 
zdroj: ČTK