Bezdomovci v Ostravě odmítají pomoc, přežívají v mrazech venku

Ve starých garážích i dřevěných příbytcích nedaleko řeky Ostravice v centrální městské části Ostravy přežívají bezdomovci už zhruba dva týdny extrémní mrazy. Přestože rtuť teploměru v některých dnech klesla i k mínus 20 stupňům Celsia, v azylových zařízeních přespávat nechtějí a tvrdí, že jim na ulici nic nechybí. I během dnešní pravidelné kontroly magistrátních úředníků bezdomovci nabízenou pomoc odmítali.

"Zatím nic nepotřebujeme, dá se to přežít. Teď se nám pokazila pec, takže momentálně musíme mít dobré přikrytí," řekl novinářům jeden z bezdomovců, který už čtyři roky obývá dřevěný přístřešek nedaleko řeky. Dodal, že v místě jich žije pět, včetně jedné ženy, která je ale momentálně na ubytovně.

"Hlídáme se navzájem, jeden tady vždycky musí zůstat, pokud se jde ven," dodal s tím, že do noclehárny se mu nechce, protože není zvyklý na řád. Do azylových zařízení se chodí jen osprchovat, případně najíst.

Jen o několik stovek metrů dál přežívají ve starých garážích další lidé bez přístřeší. Na zimu si nestěžují a spíše je trápí zloději, kteří v lokalitě "kradou, co se dá". "Pomoc nepotřebujeme, postaráme se o sebe sami. Staráme se o uhlí a o dřevo, jídlo máme, to si seženeme vždycky. Podpory máme taky, takže s penězi vyjdeme," uvedl třiapadesátiletý bezdomovec, kterému říkají Jura.

Dodal, že když byly velké mrazy, nevycházeli ven. "Jinak sem tam člověk zajde na nějaký ten šrot, ale v těch mrazech se to nedá, takže většinou sedíme tady," uvedl s tím, že volný čas jim zpříjemňuje rádio. O teplotě venku mají přehled, protože hned u vstupu do svého příbytku mají teploměr. Bez střechy nad hlavou je už od roku 1991, kdy po ztrátě zaměstnání nezaplatil nájem a nakonec skončil na ulici, v garážích žije třetím rokem.

Magistrátní úředníci lidi bez přístřeší kontrolují pravidelně alespoň jednou týdně, při extrémních mrazech do terénu vyrážejí i dvakrát do týdne. Zjišťují, zda lidé nepotřebují pomoc, jak jsou na tom se zdravotním stavem, nebo zda mají vyřízené sociální dávky. "Snažíme se je přesvědčit, aby navštívili azylové domy, ve kterých by mohli využívat nabízených služeb. U některých klientů se nám to ale prostě nedaří, protože jsou zvyklí žít v tom svém přirozeném prostředí a z toho důvodu ty svoje lokality neopouštějí," uvedl pracovník odboru sociálních věcí ostravského magistrátu Záviš Pavlas.

Podle mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské jsou v azylových zařízeních stále volné kapacity. "Přestože venku jsou velké mrazy, situace se nemění, pořád je volných zhruba 20 lůžek a 60 až 70 takzvaných teplých židlí," uvedla Vojkovská. Dodala, že město ročně do programu pro lidi bez přístřeší vkládá asi 12 milionů korun.

zdroj: ČTK