Jesle v Moravskoslezském kraji mají plné kapacity

Zájem rodičů o umístění dětí do jeslí je v Moravskoslezském kraji velký a těmto zařízením se bez problémů daří naplňovat jejich kapacity. Zatímco některá města si stále udržela vlastní jesle, přímo v Ostravě jsou rodiče odkázáni pouze na služby soukromých zařízení. Jejich ceny jsou však podstatně vyšší, zjistila ČTK. 

Měsíční pobyt v soukromých ostravských jeslích Myška, které přijímají děti od osmi měsíců do tří let, vyjde na měsíc zhruba 7500 korun. Přesto si podle spolumajitelky Gabriely Uhrové na nezájem rodičů nemohou stěžovat. Zařízení má kapacitu deset míst a je zcela zaplněno. Podle zkušeností Uhrové by rodiče určitě jesle zřizované městem uvítali, protože ne všichni si soukromé zařízení mohou dovolit. 
    
Náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek (ODS) řekl, že město se případnému zřízení jeslí striktně nebrání. Zatím však nepocítilo výrazný tlak rodičů na zavedení této služby. Podle Štěpánka je to zřejmě i tím, že některé mateřské školy jsou schopny umístit děti už od dvou let. 
    
Mezi města, která jesle zachovala, patří v kraji například Karviná, Havířov na Karvinsku či Frýdek-Místek. "Karviná provozuje jedny jesle prostřednictvím svých sociálních služeb, kapacita je 32 dětí, máme plno, dochází tam dnes 44 dětí, ale některé jsou jen na omezený počet hodin v měsíci, takže kapacitně je to v pořádku," řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová. Karvinské děti platí za celoměsíční pobyt 100 korun na den, mimokarvinské o 25 korun více. Pro omezený počet hodin a dnů v měsíci to je 25 korun za každou hodinu pobytu plus 30 korun celodenní stravné. "Po delší době jsme letos obsazeni, v minulých letech byly rezervy," podotkla Swiderová.
    
Zcela zaplněny jsou i jesle ve Frýdku-Místku, které postupně navyšovaly kapacitu a nyní mají k dispozici 54 míst pro děti od jednoho do tří let. Jesle, které jsou příspěvkovou organizací města, přednostně přijímají děti žijící ve městě nebo děti rodičů, kteří ve Frýdku-Místku pracují. 
    
Podle ředitelky Dagmar Zemanové je kapacita nyní dostačující. V případě enormního zájmu rodičů jsou ale jesle připraveny dále rozšířit počet nabízených míst, protože mají připravenu půdní nástavbu. Zemanová se domnívá, že je dobře, že město jesle v takovém rozsahu zachovalo. "Byl to krok správným směrem," řekla. Podle vlastních zkušeností se domnívá, že měla zůstat funkční alespoň základní síť jeslí kontrolovaných státem, který by garantoval jejich chod podle jasně daných pravidel. Rodiče za jesle zaplatí 3950 korun měsíčně. Cena však zahrnuje stravu, pitný režim, zapůjčení oblečení, hygienické věci a kroužky. Pokud dítě onemocní, mění se tato cena v závislosti na délce pobytu, rodiče tak platí jen za dny, které dítě v jeslích skutečně stráví. 
    
Plně obsazeny jsou i jesle v Havířově na Karvinsku, kde je k dispozici 34 míst. Rodiče zaplatí za měsíční docházku paušál 1100 korun a dalších 38 korun za denní stravné. Jesle jsou v případě volné kapacity schopny přijmout i mimohavířovské děti. Za jejich pobyt však rodiče zaplatí podstatně vyšší částku, i se stravou je to 238 korun za den. 
 
zdroj: ČTK