Lidé v ostravském ghettu se zatím nestěhují, ale majitel domů dostal pokutu

Majitel domů v ostravském ghettu Přednádraží musí zaplatit pokutu 30.000 korun, že nerespektoval rozhodnutí úřadu o vystěhování obyvatel. O soudním vystěhování lidí ale soud nerozhodoval. Návrh, který k soudu podal stavební úřad městského obvodu, vůbec nesměřoval k vystěhování lidí, řekl ČTK mluvčí soudu Alexandr Dadam. Obvod zatím nemá písemné rozhodnutí, proto se k věci nebude vyjadřovat.

Dadam doplnil, že zákon umožňuje uložit pokutu až 100.000 korun. "Při stanovení výše bylo přihlédnuto k době, která uplynula od vykonatelnosti toho rozhodnutí úřadu městského obvodu," podotkl. Soud také přihlížel k tomu, že se návrhem na pokutu zabýval poprvé. "Pokud znovu nesplní rozhodnutí úřadu a bude znovu podán nějaký nový návrh na uložení pokuty, tak už ta pokuta bude jiná, bude samozřejmě vyšší," řekl Dadam.

Majitel nemovitostí Oldřich Roztočil se proti rozhodnutí soudu chce odvolat. "Nejsem si absolutně vědom, jakým způsobem jsem to (vystěhování) měl provést..., když tam byli lidé, kteří zcela veřejně prohlašovali, že to opustí jen přes svoji mrtvolu a budou se bránit," řekl dnes ČTK Roztočil. Dodal, že lidi vyzýval, aby objekty opustili, a poté byl připraven domy zabezpečit. Více prý dělat nemohl.
 
Soud se ale nezabýval návrhem na soudní vystěhování obyvatel. Návrh, který obdržel, fakticky nesměřoval k vystěhování lidí. "Návrh směřuje vůči společnosti Domy Přednádraží s.r.o. Soudu nebyl podán návrh na rozhodnutí o nařízení vyklizení lidí," uvedl Dadam. Vysvětlil, že soud tak ani o vystěhování lidí rozhodovat nemůže, protože takový návrh nemá. Návrh, jímž se soud zabýval, v podstatě požaduje, aby byly z domů vyklizeny věci společnosti Domy Přednádraží s.r.o. O tomto chce soud rozhodovat samostatně a bude ještě požadovat doplnění některých údajů.
 
Mluvčí městského obvodu Jana Pondělíčková ČTK řekla, že nemají zatím k dispozici písemné vyhotovení rozhodnutí soudu. "Proto se v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat, až budeme mít písemné podklady, posoudíme situaci a učiníme další kroky," uvedla.
 
Podle aktivisty Kumara Vishwanathana byla včera ráno atmosféra v lokalitě vypjatá, některé ženy plakaly a lidé se báli rozhodnutí soudu. Když se ukázalo, že je zatím soudně nikdo stěhovat nebude, nálada se uklidnila.
 
"Nejsem sám, kdo je rád. Snažíme se spravit to, co tu nezodpovědní lidé způsobili," uvedl jeden z obyvatel Jan Bandy. Majitel podle něj za současný stav nemůže. "Taky nám není jedno, že dostal 30.000 pokuty," řekl.
 
Vishwanathan dodal, že kauza podle něj ukazuje na to, že v Česku i ve městě zcela chybí koncepce sociálního bydlení. "Obec udělala podle mě dlouhodobou systémovou chybu. Rozhodla se privatizovat chudobu. Svůj bytový fond se rozhodla rozprodat," podotkl s tím, že městu tak chybí sociální bydlení či byty pro mladé rodiny. "Teď se diví, že soukromníci berou z chudých zisky," míní Vishwanathan.
 
Úřad opakovaně vyzýval obyvatele lokality, aby ji opustili. Někteří už odešli, více než stovka jich odejít nechce. Jsou mezi nimi i děti. Podle stavebního úřadu jsou domy ve špatném stavu, bydlení v nich je nebezpečné. Lidé zatím mají k dispozici jen vodu z cisterny, ale již dnes by v lokalitě mohl být podle Roztočila vyveden kohout na vodu. Stále se čeká ještě na výsledky laboratorních analýz vody.
 
zdroj: ČTK