Ministerstvo chce po NWR dopracovat studii řešení situace v OKD

Ministerstvo průmyslu a obchodu žádá po společnosti New World Resources (NWR), která vlastní těžební firmu OKD, aby dopracovala v říjnu předloženou studii řešení situace v podniku. Dopis ministerstvo NWR odeslalo v pátek, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Jana Dronská. Podobu původního materiálu předloženého NWR kritizoval v Českém rozhlase Radiožurnálu premiér v demisi Jiří Rusnok. 

Společnost OKD se s problémy potýká kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím. Provedla už některá úsporná opatření a navíc se chystá ke konci roku 2014 uzavřít ztrátový Důl Paskov. Hrozí tak, že o práci přijdou v regionu s druhou nejvyšší nezaměstnaností v zemi další stovky lidí. Podíl nezaměstnaných byl v říjnu v kraji 9,8 procenta, práci nemělo 81.893 dosažitelných uchazečů. S uzavřením Dolu Paskov nesouhlasí odboráři, podle nichž jsou pod zemí ještě miliony tun uhlí, které by se daly vytěžit 
    
"Velmi nás to neuspokojilo, respektive možná i rozzlobilo," řekl Rusnok v Radiožurnálu k návrhu NWR. Podle mluvčí ministerstva Jany Dronské sice vzniklá strategie obsahuje některé dobré a zajímavé myšlenky, na druhou stranu však ministerstvu ve studii řada opatření chybí. Žádá proto o doplnění dalších údajů a vysvětlení jak směrem do budoucnosti, tak do minulosti hospodaření firmy. "Materiál přes jeho utajovanost nepřinesl tolik nových informací, kolik jsme očekávali a hlavně kolik by bylo nezbytné pro rozhodnutí o účasti státu v útlumu dolu Paskov," uvedla Dronská. 
    
Podle mluvčí je pro případná rozhodnutí vlády nezbytné, aby byl materiál o požadované údaje doplněn co nejdříve, a to zejména podrobně doloženou ekonomickou prognózu ztrátovosti dolu Paskov v jednotlivých létech do roku 2018. "Pro případnou teoretickou možnost přehodnocení stanoviska vlády ve vztahu k přímé finanční podpoře společnosti OKD je třeba také doplnit materiál tak, aby bylo zřejmé, že nejen nyní, ale především v předchozích letech vyvíjeli vlastníci veškeré úsilí k vytvoření ekonomicky silné společnosti," uvedla Dronská. 
    
Obsah materiálu NWR je dosud neveřejný. Firma už dříve uvedla, že ho nebude komentovat a o předložených návrzích nechce hovořit ani ministerstvo, právě proto, že si to vlastník OKD nepřeje. "Studii dostal pouze premiér a naši odborníci na ministerstvu. Žádali nás, abychom studii neposkytli dále, a to ani hejtmanovi Moravskoslezského kraje Miroslavu Novákovi," řekla Dronská. Už dříve pouze sdělila, že materiál má dvě části. Jedna se zabývá Dolem Paskov, druhá situací celého OKD a hornictví v regionu. 
    
Společnost měla návrh na řešení situace původně předložit do 20. října, nakonec tak učinila až na konci měsíce. "Dokument jsme panu ministrovi průmyslu (Jiřímu Ciencialovi) odeslali předminulý týden. Považujeme ho za interní materiál mezi OKD, potažmo NWR, a ministerstvem. Oficiální reakci jsme dosud nedostali, nemůžeme se k ní proto vyjádřit. Podle našich informací byla odeslána v pátek. Jsme připraveni k dalšímu jednání s panem ministrem a dalšími příslušnými ministerstvy," řekl dnes ČTK mluvčí OKD Marek Síbrt. 
    
Firmu NWR téměř ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala. OKD zaměstnává 13.000 lidí a je největším soukromým zaměstnavatelem v kraji. Kvůli krizi v oblasti průmyslu se v kraji pravidelně schází pracovní skupina pro hospodářskou a sociální situaci, v níž zasedají zástupci vlády, kraje či velkých firem. 
 
zdroj: ČTK