Rekordní počet lidí navštívil loni ostravskou zoo

Ostravská zoologická zahrada, která loni oslavila 60 let od svého vzniku, se může pochlubit rekordní návštěvností. Během uplynulého roku do ní zamířilo bezmála půl milionu návštěvníků a v meziročním srovnání do ní přišlo zhruba o 170.000 lidí více než v roce 2010, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Kalousková.

"Ostravská zoo se tak řadí mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v celé České republice," uvedla Kalousková. Dodala, že rekordní zájem byl i o výukové centrum zahrady, které nabízí školám tři desítky výukových programů s enviromentální tematikou. Loni ho navštívilo téměř 7500 dětí z různých škol nejen z Moravskoslezského kraje. Rekordnímu zájmu o ostravskou zahradu pomohlo nejen dobré počasí, ale také narození sloního mláděte. Právě ostravská zahrada je v zemi první, které se mládě slona podařilo odchovat, a malá Rashmi se okamžitě stala miláčkem návštěvníků.

Kromě sloního mláděte však zoo loni připravila i řadu dalších novinek, které přilákaly turisty. Otevřel se například zrekonstruovaný pavilon pro hrochy, krokodýly a další africká zvířata, jehož součástí je i velké sladkovodní akvárium s rybami. Přibyla rozsáhlá akvarijní expozice Papua s ohroženými plazy a rybami ostrova Papua Nová Guinea. Pro děti pak přibyly nové dětské koutky nebo interaktivní herní prvky.

"Je to výsledek dlouhodobé usilovné práce velké skupiny lidí, kterým se podařilo za posledních několik let areál zoo změnit k nepoznání. Návštěvníci tyto změny samozřejmě vnímají, a to nejen ti, kteří přišli do zoo po mnoha letech, ale i ti, kteří zoo navštěvují pravidelně," řekl ředitel zoo Petr Čolas.

Zahrada slavila úspěchy i v chovatelské oblasti. V roce 2011 se zoo podařilo odchovat 267 mláďat. "Největším a nejslavnějším mládětem loňského roku se bezesporu stala sloní samička Rashmi. Ale i mnoho dalších mláďat se řadí k chovatelsky velmi významným a zaslouží si pozornost," uvedla Kalousková.

Připomněla, že poprvé se v ostravské zahradě narodil vzácný gibon bělolící nebo pardál obláčkový. "U několika mláďat se dokonce jednalo podobně jako u slůněte o prvoodchov v rámci celé České republiky," dodala Kalousková. Poprvé se podařilo odchovat například pět mláďat vzácného a ve volné přírodě vyhubením ohroženého ptáka poláka východního, tři mláďata jehlice sladkovodní, což je ryba jihovýchodní Asie, nebo dvě mláďata menšího jihoamerického papouška amazonka bělobřichého. "Nepřehlédnutelná jsou i mláďata ohroženého tygra ussurijského či velmi vzácného makaka lvího a kočkodana Dianina," podotkla Kalousková.

Zoo se zapojila také do několika projektů na podporu populace divoce žijících zvířat. Bezplatně poskytla odchovaná mláďata pro vypuštění do volné přírody. Šlo o dvě mláďata orlosupů bradatých, kteří byli vypuštěni ve francouzských Alpách, nebo pět mláďat sýčka obecného a 18 mláďat sovy pálené vypuštěných v Česku.

zdroj: ČTK