V Ostravě bylo dostavěno superpočítačové centrum

V areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) byla dokončena výstavba Národního superpočítačového centra IT4Innovations, které má být kompletně hotovo v roce 2015. Objekt za 193 milionů korun poskytne zázemí pro superpočítač a centrum vědeckých výpočtů. Hlavní superpočítač, s jehož instalací se počítá v příštím roce, bude patřit mezi stovku nejvýkonnějších superpočítačů na světě, řekla ČTK mluvčí univerzity Klára Janoušková. 

Součástí budovy s užitnou plochou přesahující 9200 metrů čtverečních jsou kromě datového sálu pro superpočítač také laboratoře a kancelářské prostory. Nyní se budou vybavovat interiéry. Budova má titanzinkový plášť, který má asociovat kovovou krabici na počítač. Po zprovoznění hlavního superpočítače bude objekt částečně vytápěn teplem vytvářeným právě tímto strojem. 
    
Samotný superpočítač je pořizován ve dvou etapách. První část, takzvaný malý klastr, byl uveden do provozu v květnu 2013. Druhý superpočítač s desetinásobným výkonem, takzvaný velký klastr, má být zprovozněn v roce 2015. 
    
Podle rektora univerzity Iva Vondráka už superpočítač zaměstnává 150 lidí, včetně odborníků z ciziny. "Zapojuje nás to především do evropského výzkumného prostoru. IT4Innovations je vlajková loď spolupráce s ostatními evropskými zeměmi. Připravujeme projekty, které budou financovány z evropských zdrojů," řekl ČTK Vondrák. Podle jeho mínění dělá projekt Ostravu výjimečnou. "V Česku takhle velké výpočetní centrum není a nebude. Těch evropských zemí, které mají takto velké centrum, těch je skutečně velmi málo. Myslím, že se dostáváme k takovým městům jako je Barcelona či Edinburgh, Ostrava se stává metropolí výzkumu," míní rektor. 
    
Podle něj by se pracovníci do Národního superpočítačového centra IT4Innovations měli přesunout ještě letos. "Samozřejmě probíhají tendry na dodávky technologií, jak podpůrných tak i výpočetních," uvedl Vondrák. Už nyní se na ostravském superpočítači pojmenovaném Anselm řeší řada úloh. "Počítáme například dopravní toky v celé České republice. Vyhodnocujeme každou půlminutu 130.000 aut tak, jak se pohybují po silnicích České republiky a dáváme to Národnímu dopravnímu informačnímu centru v Ostravě," podotkl Vondrák. Superpočítač pomáhá i s přípravou 3D map České republiky nebo ho využívají výzkumné ústavy zabývající se vývojem léčiv, například léků proti rakovině či cukrovce. 
    
"Ukazujeme využití superpočítače na webu, protože byly takové fámy, že není využit, což není pravda. Dokonce se dostáváme až na 92 procent využití, což je vysoce nadprůměrné využití. Nikdy nemůžete vytížit ten superpočítač na 100 procent, protože vždy musíte tu úlohu připravit, naplánovat, spustit. Superpočítač je vytížený více, než se očekávalo," řekl Vondrák. 
    
Celkové náklady spojené s přípravou a vznikem superpočítačového centra, na němž se pracuje od roku 2008, jsou více než 2,4 miliardy korun. Většina je hrazena z evropských peněz. 
 
zdroj: ČTK