Vyšla kniha o ostravské odbojové skupině Pět proti gestapu

Odbojové skupině Karla Břenka, jež působila na Ostravsku v letech 1943 a 1944, je věnována kniha Pět proti gestapu, kterou dnes v Ostravě představil jeden ze spoluautorů, bývalý ostravský primátor Aleš Zedník. Knihu napsal Radomír Seďa s kolektivem a vydalo ji vydavatelství Montanex. Památku účastníků ostravského odboje si dnes zástupci Armády ČR, kraje a města připomněli u pamětní desky před budovou Krajského vojenského velitelství v Ostravě.

Pět zaměstnanců Vítkovických železáren podniklo proti okupantům několik akcí. Nejvýznamnější bylo vypálení ostravského úřadu práce (nynější budova vojenského velitelství), při němž byly zničeny kartotéka a evidenční knihy. Úřady tak ztratily přehled o tom, koho z mladých lidí mají poslat na nucené práce, což zřejmě mnoha lidem zachránilo život. Na akci se podíleli synovec Karla Břenka Alois Břenek a bratři Bronislav a Ferdinand Madryovi, kteří byli zatčeni a o život přišli v koncentračním táboře. Karel Břenek se zastřelil v obklíčení gestapem ve Staré Bělé, spolu s ním spáchali sebevraždu další čtyři odbojáři. Posledním členem původní skupiny byl Horymír Reclík, který se po zatčení stal konfidentem gestapa.
 
Zedník řekl, že název Pět proti gestapu označuje magické číslo, protože vždy se sešlo pět statečných v různém složení, kteří se snažili škodit německým okupantům. "A jejich činnost na Ostravsku rozhodně byla znát, proto gestapo nasadilo veškeré síly, včetně konfidentů, k tomu, aby je dostihlo. A ten osud bohužel se naplnil v červenci 1944, skoro na den přesně k dnešnímu datu, kdy posledních pět volilo raději dobrovolnou smrt, než by Stará Bělá zopakovala osud Lidic," řekl Zedník.
 
Když se před dvěma lety odhalovala deska, psalo se, že více informací k této událostí není. "Já jsem ale věděl, že v 60. letech už taková publikace vyšla, takže jsme zapátrali v archivech, dali jsme dohromady skupinu lidí, která uměla najít i další informace, které mezitím byly zpřístupněny z předtím uzavřených archivů, a podařilo se nám dát dohromady knihu, která nese jak pečeť vyprávění, tak pečeť velmi fundované historické publikace," řekl Zedník.
 
První výtisk knihy dostal Ferdinand Madry, který se narodil měsíc poté, co byl jeho otec ubit v Terezíně. "Taťka se ani nedozvěděl, jestli bude mít kluka nebo holku. A to, co se tady stalo v Ostravě na úřadu práce, se stalo proto, že mamka přišla do jiného stavu se mnou a oni řešili, co udělat, aby nemusela na nucené práce do Německa," řekl Madry. Čin podle něj odnesla celá rodina, v níž byli i další popravení. "Nejvíce to odnesly matky. Ani moje matka ani teta už se nevdaly, nikdy, měly z toho hrůzu, a dost živořily," řekl Madry.
 
zdroj: ČTK